enerjiye hükmedin..


radyatör Serpantinlerin gruplandırılması ile oluşan radyatörler akışkan çeşitlerine ve kullanım yerlerine göre çeşitlilik gösterirler. Akışkan çeşitleri; sıcak su, kızgın su, deniz suyu, buhar, kızgın yağ ve azot vb. gazların kullanıldığı radyatörler olarak sıralanırlar. Serpantin çeşidine göre sınıflandırma yapmak mümkündür. Kanatsız çıplak borulu, düz boruya sarımlı serpantinli, oval boruya kanat dizmeli, düz ikili boruya kanat dizmeli, yivli ve kroçil borulu radyatörler olarak sıralanırlar.

Serpantin yapılarına göre sınıflandırılan radyatörler ayrıca galvaniz kaplama işlemine göre de galvanizsiz, elektro galvaniz kaplamalı serpantinli ve sıcak daldırma galvaniz saplamalı serpantinli radyatörler olarak sınıflandırabilirler. Kullanılan serpantin, kanat, ayna ve kolektör malzemesine göre komple karbon çelik, komple paslanmaz, komple bakır serpantin ve radyatör grubu farklı malzemeli radyatörler olarak sınıflandırma yapılabilir.
boru ve kanat bilgileri spiral kanatlı ve pul dizmeli serpantin grubunda bulanan karbon çelik, paslanmaz, bakır, prinç ve bafon boru ile özel alaşımlı borulu serpantinlerin tamamı kullanılabilir. Kullanılacak akışkan cinsi, alan ve kullanım amacına bağlı olarak özel hesap programları sayesinde akışkan tarafı basınç düşümleri göz önünde tutularak en- yüksek verimlilik sağlanacak şekilde boru ve kanat seçimleri yapılır.


kullanım alanları akışkan çeşidine bağlı olarak tekstil sektöründe kurutma makinelerinde havanın ısıtılmasında ve ortam ısıtılmasında ve/veya soğutulmasında kullanılırlar. Kızgın yağlı sistemlerde yine ortam ısıtılması ve/veya sıcak hava ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılırlar. Hava ile yağ soğutulması prosesinde kullanılması mümkün olan radyatörler ayrıca gemicik sektöründe deniz suyu ile havanın soğutulması amacıyla kullanılırlar.


galeri